مردن به این سادگی ها نیست، برادر من.

دیروز حدود ساعت یک و نیم بعد از ظهر کلاهبردار بزرگ نیز به ابدیت پیوست. از وی جنازه‌ای باقی مانده در پزشکی قانونی کرمان که بدون شناسنامه‌اش تحویل نمی‌دهند، شناسنامه‌ای که انگار سال‌هاست پیش یک نفر کلاهبردار فراریِ دیگر است، پسری 18 ساله و به شدت پر از کینه و نفرت و در عین حال ببو، پسری 12 ساله که انگار هیچوقت سربراه نخواهد شد، همسری طلاق گرفته و دیگر هیچ.

مهندس بزرگ نیز در تماس تلفنیِ اطلاع رسانیِ اینجانب فرمودند به من چه، زن و بچه‌اش بروند جمع‌اش کنند.

من و مرد خاکستر نیز ایضاً. همگی به اندازه‌ی کافی و بسیار بیش از آن وقت و پول و آبرو صرف هیچ کرده‌ایم.

یادم می‌آید وقتی این کلاهبردار بزرگ تازه از بیمارستان مرخص شده بود و دکتر تأکید کرده بود به آنژیوگرافی و پیگیری، من و محمد بارها پاپیچش شدیم که بیا برو دنبالش، شوخی نگیر، اقلاً روزی دو پاکت سیگار نکش، پدر آمرزیده تو دو تا بچه داری، با این مدل کار کردن به هیچ جا نمی‌رسی، بیا کمکت می‌کنیم کار کنی الان که پیش مایی نه اجاره خانه می‌دهی، نه خرجِ زیادی داری، یه ذره پول جمع کن سرمایه‌ات بشه به فکر خودت و آینده‌ی بچه‌هات باش، همیشه‌ی خدا نمی‌تونی خرحمالی کنی، یه روز پیر و از کارافتاده می‌شی، همیشه‌ی خدا یک نفر پیدا نمی‌شه حمایتت کنه، بالاخره که چی؟

گفت: تا حالا که اینجوری گذشته، مگه چقدر دیگه می‌خوام زنده بمونم؟ هر وقت هم کسی نبود، سرمو می‌ذارم می‌میرم! (توجه کنید این بشر دیروز که مرد 47 سالش بود، نه 90 سال)

گفتیم: مردک، خودت به درک، بچه‌هات چی؟ گفت اونام این مدتی که من غیب شده بودم چیکار کردن بعدشم همون! فوقش اونام از گرسنگی می‌میرن!

نه، برادرِ بی خیالِ من، مردن به همین سادگی‌ها نیست. درسته که یه لحظه گفتی آخ و فرصت نکردن قرصی زیرِ زبونت بذارن و تموم، اما مردن فقط این‌ها نیست.

مرد خاکستر می‌گه: هر کسی خودش شکلِ مردن‌ش رو انتخاب می‌کنه، با شکلِ زندگیش. راست می‌گه.

/ 4 نظر / 40 بازدید
شیوا

به نظر من مرگ بدو خوب نداره....... وقتی مردی دیگه به چی می خوای فکر کنی........ مردی دیگه...... واسه زنده ها مهمه که چطور بمیرن ولی مرده ها به این چیزا هیچ اهمیتی نمیدن.......

گیج منگولی

به نظر من هم مرگ هر کس انعکاسی از زندگیشه!ولی به هر حال همه آدمها حیفند! راستی من هم بعد از مدتها آپم. [چشمک]

شبناز

سلام نیمفادورای نازنین [گل] خوبی مرد خاکستر احوالش چطوره گرفتار بیماری پدرم از پا افتاده وغمگین دوستش دارم طاقت رنج ومرگش را ندارم امیدوارم دل تواز غصه خالی باشه[قلب]

گیج منگولی

دوست خوبم چرا اپ نمی کنی دلم می خواست اینجا مطلبی در مورد نادر ابراهیمی و رفتنش ببینم . راستی کجایی/‌خوبی مرد خاکستر خوبه؟[قلب]